ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 10492161
*
nr 1049 2161
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Kjell Löwenadler (1905-1993), winter, signed. -56, 36x64,
GOUACHE, Kjell Löwenadler (1905-1993), Vinter, signerad. -56, 36x64
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday August 15 2016
at 18:12:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/8 17:37:07
1
100 kr
15/8 17:41:26
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Read more about Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinter
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol, mm; 69x48 ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:29
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:57
-
9094 WATERCOLOURS
2 pcs, oriental, 48x30 cm, outer dimensions includ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:22
-
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07
*
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Read more about Kjell Löwenadler
nr 1049 2161
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Kjell Löwenadler (1905-1993), winter, signed. -56, 36x64,
GOUACHE, Kjell Löwenadler (1905-1993), Vinter, signerad. -56, 36x64
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 800 |
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday August 15 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/8 17:37:07 | 1 | 100 kr |
15/8 17:41:26 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, born 1905, dead 1993, Swedish painter.Read more about Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vinter
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol, mm; 69x48 ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:29 -
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:57 -
9094 WATERCOLOURS
2 pcs, oriental, 48x30 cm, outer dimensions includ..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:22 -
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07